homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex protejat--->prezervativul rupt-2


#20 2012-07-07 03:47:41

AlinaRoyksopp
New member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 10

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Ea crede ca e prea tanara sa ia pastila de a 2`a zi, nu? Atunci despre chiuretaj ce parere are?
Nu are ce sa`i faca rau. Cumparati Postinor2 cat mai repede, pe reteta scrie in maxim 72 de ore ( Cu cat mai repede, cu atat mai bine).
Stii, era un banc: La farmacie vine o batrana de 80 de ani cu o reteta. Farmacistul o
intreaba:
- Reteta este pentru dvs.?
- Da.
- Stiti ca este o reteta de anticonceptionale? Acestea nu va fac nimic.
- Ba da, ma fac sa dorm linistita.
- Cum asa?
- Iau cate o pastila in fiecare dimineata, o pisez si o dizolv in paharul
cu suc al nepoatei mele de 16 ani. Asa dorm eu linistita!

Ar trebui sa incerci si tu cu pastila de a 2`a zi, lol ( Glumesc, bineinteles).

*Apropo, spre exemplu daca ei i`a venit menstruatia pe 1 si i s`a terminat pe 5, perioada fertila incepe pe 10. Deci, la 10 zile nu la 14, smile.

Ultima oara a fost editat de AlinaRoyksopp (2012-07-07 03:54:48)


Zambeste ! Maine s`ar putea sa fi stirb..

Offline

 

#21 2012-07-07 09:16:57

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

pai pana ajunge la medic nu trece naiba timpul si adio pastila de a 2-a zi? si daca se creaza sarcina direct chiuretaj sau bebe mic.
sa termine cu tampeniile, daca i-a stat mintea la sex sa faca bine sa aiba si grija mai apoi.
inteleg ca a fost un accident dar deja asta e rasfat prostesc.
vrea copil sau chiuretaj, ca alea nu ii fac rau, sau ce? bai nene ajung si eu la vorba cu "copiii din ziua de astazi"....


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#22 2012-07-07 09:48:06

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Mai,eu am 17 ani si iau anticonceptionale recomandate de la medicul ginecolog si ce,crezi ca mi-a mai crescut o mana? NU! Duceti-va la doctor dar pana atunci sa ia pastila de a 2 a zi ca daca nu v-ati protejat acum trebuie sa faca ceva si noroc de pastila asta.
Sa nu se mai fastaceasca atata ca daca o sa apara un test de sarcina cu doua liniute atunci sa vezi disperare si daca ai ejaculat in ea aveti toatte sansele sa fiti parinti.
Mai bina baga pe gat o pastila decat sa schimbe scutece si sa cumpere biberoane,sa vedem daca pentru asta are varsta necesara.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#23 2012-07-07 12:08:51

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Doamne mare ti gradina. ce pastila ii poate face rau mai mult decat un bebe la 16 ani? fetelor cred ca ne racim gura de pomana, ca or fi trecut demult orele in care se mai putea face ceva.

mergeti la ginecolog cum vrea ea, ca ala de e cazul numai chiuretaj si nastere stie sa faca. de la o pastila maxim poate sa-i fie greata, de la chiuretaj poate ramane si infertila.

la cum gandeste cred ca vrea sa te faca tatic big_smile

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-07-07 12:11:19)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#24 2012-07-07 21:04:27

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

are 72 de ore la dispozitie de la "incident" ca sa ia pastila de a 2a zi, nu 12.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-07-07 21:25:55

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

si efectu e la fel de sigur daca o ia dupa 71 de ore, ca si cum ar lua dupa 10 ore?


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#26 2012-07-07 21:43:38

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

da, si eu stiam ca are 72 de ore, dar citind varsta si imprejurarile am tinut sa specific
* daca contactul a fost acum maxim 12 ore CA SA AIBA CEVA EFECT. *


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#27 2012-07-07 21:52:20

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Eu cred ca ne-am zbatut degeaba si ca au trecut cele 72 de ore..cred ca in curand vom urmari un topic..a ramas insarcinata,ce putem face? suntem prea mici..


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#28 2012-07-08 15:23:41

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Eu am luat prima oara anticonceptionale la 12 ani, pentru dereglarile mele hormonale... ca sa vezi, nu mi s-a intamplat nimic. 6 ani mai tarziu, inca nu am nimic. Sincer, de ce naiba o fi asa panicata? Mi se pare la fel de ridicol ca mitul medieval cu "nu te spala, apa face rau".

Offline

 

#29 2012-07-08 18:24:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Subsum a scris:

si efectu e la fel de sigur daca o ia dupa 71 de ore, ca si cum ar lua dupa 10 ore?

producatorii zic ca da smile oricum, cu cat o ia mai repede, cu atat mai bine; depinde si de viteza de reactie a organismului, dar si de perioada ciclului menstrual in care o ia; doc zicea ca in preajma ovulatiei exista riscul ca pastila sa nu mai aiba nici un efect.

in orice caz, cele 72 de ore (in cazul postinorului) sunt perioada standard de administrare recomandata


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#30 2012-07-08 21:06:05

gdmlszgmm
New member
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 26

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

a fost chiar in acea seara la ginecolog si s-a consultat...a ajuns la vorbele mele si recomandarile date de voi...a luat pastila la 9 ore dupa ce a avut loc accidentul... si dupa 12 ore a luat-o si pe a doua...sa inteleg ca de acum putem dormi linistiti si eu si ea?...singurele simptome de la pastila au fost niste dureri abdominale, moleseala si durere de cap...varsaturi sau sangerari inca nu a avut...
Mai am doar o intrebare, mai exista vreun risc sa se formeze sarcina avand in vedere ca a luat pastila mai devreme de 12 ore si daca nu mai avem niciun contact sexual pana la urmatoarea menstruatie?...Daca ii intarzie menstruatia sa spunem 4-5 zile ar trebui sa-mi fac griji pentru o posibila sarcina?

Ultima oara a fost editat de gdmlszgmm (2012-07-08 21:13:09)

Offline

 

#31 2012-07-08 21:27:57

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Deci.
Rata de esec a pilulei este si de 14%,asta ca sa iti raspund cat pot de sincer la intrebarea daca puteti dormi linistit.Depinde de organism,dar a-ti luat-o destul de repede asa ca speram la cat mai bine.

Pastila contine foarte multi hormoni si poate dezechilibra total corpul.Intarzieri menstruale poate avea si de o saptamana pana la 2 iar cand ii va veni e posibil sa fie mai putina de obicei,ori mai inchisa la culoare ori invers,sa fie foarte abundenta.

Desigur,se poate face si un test de sarcina la 3 saptamani de la acel contact pentru a fi si mai linistiti.
Pe viitor aveti mare grija.Pastila nu se ia decat de maxim 2 ori pe an.MAXIM! la interval de 6 luni,deci nu mai poate pune gura pe pastila asta pana in ianuarie sa zicem.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#32 2012-07-12 10:28:58

gdmlszgmm
New member
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 26

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Daca i-au aparut unele sangerari la 6 zile de cand a luat pastila e in regula?...cam cat ar trebui sa dureze aceste sangerari? ( si este mai inchis la culoare--->ciocolatiu...e in regula? :-SS )

Offline

 

#33 2012-07-12 10:31:04

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

sangerarea aia nu are un tipar prestabilit de aparitie si durata; poate sa apara, poate sa nu apara; poate tine 2 zile, poate tine o saptamana.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#34 2012-07-13 10:00:42

gdmlszgmm
New member
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 26

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Sunt destul de ingrijorat, este a treia zi si sangerarile sunt abundente ( acum sangele e rosu, nu ciocolatiu ca inainte) isi schimba tampon dupa tampon si se simte si destul de slabita...ar trebui sa mergem la un medic sau ceva? :-SS

Offline

 

#35 2012-07-13 10:05:36

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

daca simte ca ceva e in neregula, puteti merge; e normal sa se simta slabita, tocmai a avut menstruatie cu o saptamana inainte, acum se poate considera ca are iar; sa manance bine si sa se hidrateze corespunzator.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#36 2012-07-16 11:14:03

gdmlszgmm
New member
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 26

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

ieri ( a 4-a zi de cand are aceste sangerari ) nu a mai curs aproape deloc ( era maroniu ) iar pe timpul noptii nu a curs deloc...in aceasta dimineata a inceput dintr-odata sa curga  tare...si e sange curat ( rosu )...este ceva in neregula?...pot aparea complicatii...de 2 zile se simte foarte slabita...cand se ridica din pat o ameteste in cap :-SS

Offline

 

#37 2012-07-30 13:58:42

gdmlszgmm
New member
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 26

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

Pe data de 6 iulie am avut contact sexual cu iubita mea protejat...prezervativul s-a rupt, la 9 ore de la contact ea a luat pastila Postinor 2 si exact la 12 ore dupa a luat-o si pe a doua, la 6 zile mai tarziu ( pe 12 iulie ) i-a aparut o sangerare destul de abundenta...care s-a terminat dupa 4 zile si a fost si cu cheaguri...pe data de 24 iulie ar fi trebuit sa-i vina menstruatia...pana in ziua de azi inca nu i-a venit ( este a 5-a zi de intarziere...si maine va fi si a 6-a )...in schimb are niste dureri puternice de spate, burta si intr-o parte ( la ovare ) care apar si dispar...si o sensibilitate foarte crescuta la sanul drept, iar totodata de vreo 5-6 zile ii apar niste scurgeri vaginale de culoare alb-galbuie pe chiloti, de cand a avut loc incidentul cu pastila am mai avut contact sexual de 2 ori...saptamana aceasta...pe 21, protejat si totul a fost in regula.
Credeti ca este vreo posibilitate sa fie insarcinata? :-S ca pastila sa nu-si fi facut efectul?

Offline

 

#38 2012-07-30 15:29:15

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Sex protejat--->prezervativul rupt

eu nu pricep ce menstruatie vrei sa mai aiba cand a avut dupa pastila sangerari atatea zile.
inainte sa va apucati de facut sex trebuie sa va informati cu privire la riscurile ce apar.
pt linistea voastra sa faca un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu pricina.
scurgerile vaginale pot trada o infectie, sa mearga sa faca o lama la ginecolog.
in 14% dintre cazuri pastila nu-si face efectul...asta e marja de eroare.

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.